Kryesore

VIDEO/ Fitore mes kaosit, Argjentina mund në “Maracana” Brazilin dhe i rrezikon pjesëmarrjen në Botëror

09:00 - 22.11.23 a.d

Argjentina ka mundur Brazilin në supersfidën e kualifikueseve të Botërorit të 2026 në Amerikën Latine me rezultatin minimal 0-1.

E filluar me 30 minuta me vonesë në “Maracana” për shkak të trazirave mes tifozëve, ishte një gol i Nikolas Otamendit në minutën e 63’ ai që vendosi sfidën.

Dueli ishte tejet i luftuar mes të dyja skuadrave, teksa Xhoeliton u ndëshkua me karton të kuq në minutën e 81’, me “Seleçaot” që e mbyllën takimin me 10 lojtarë.

Kështu Brazili ka shkuar në vendin e 6 me vetëm 7 pikë, duke marrë tre humbje radhazi dhe rrezikon më shumë se kurrë pjesëmarrjen në Botëror.

Në sfidat e tjera, Uruguai nuk e pati të vështirë ndaj Bolivisë duke e mundur me rezultatin 3-0, Kolumbia mundi në transfertë Paraguain me rezultatin 0-1, Ekuador-Kili u mbyll 1-0, ndërsa Peru-Venezuela përfundoi 1-1.